Menü Bezárás

Épületenergetikai változások 2023

Épületenergetikai változások 2023

Jelentős változások következnek be az épületenergetikában, az épületek energetikai szabályozásában. Ezek a változások alapvetően érintik a számítási módszert, a követelményeket és a tanúsítást is. A korábbi 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletet leváltja az építési és közlekedési miniszter, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelete

Az új 9/2023. ÉKM rendelet 2023. november 1-jén lép hatályba, egyúttal hatályon kívül helyezve a 7/2006-os TNM rendeletet. A rendelet felépítése megváltozik, mivel a számítási módszertan már nem a rendelet fő szövegében található, hanem az energiapolitikáért felelős minisztérium honlapján került közzétételre 2 darab függelék melyek közül az első a számítási módszertant és jelölésrendszert, a második a referencia értékeket tartalmazza.

Az új rendelet erősen merít a hatályon kívül kerülőből. A követelmény rendszer alapvetően továbbra is 3+1 szintből áll, viszont a kötelező megújuló energia részarányra vonatkozó követelményt felváltja a fajlagos szén-dioxid kibocsátásra vonatkozó korlátozás az új építésű épületeknél:

1: Határoló szerkezetek hőátbocsátási tényezője

2: Fajlagos hőveszteség tényező

3: Összesített energetikai jellemző

+1: Fajlagos CO2 kibocsátás

A követelményrendszer első három szintje egyaránt vonatkozik a jelentős felújításokra és az újépítésű épületekre egyaránt – más-más határértékekkel -, viszont a fajlagos szén-dioxid kibocsátási határérték betartását csak új építésű projekteknél követeli meg a rendelet.

A határértékeket tekintve mindhárom kategóriában vannak kisebb változások.

A határoló szerkezetekre vonatkozó hőátbocsátási követelményértékek esetén csak finomítás történt a gyártók adatszolgáltatási szokásaival való összhangot célozva. Például a nyílászárókra vonatkozó követelményértéket 1 tizedesjegyre kerekítve tartalmazza az új rendelet, mert a gyártók ilyen pontossággal tüntetik fel azt termékeiken, így fa vagy PVC keretszerkezetű homlokzati üvegezett nyílászárók esetén 1,15-ről 1,1 W/m2K-re, üvegtetők esetén 1,45-ről 1,5-re, tetősíkos ablakok esetén 1,25-ról 1,3-ra, homlokzati ajtók esetén 1,45-ről 1,4-re módosul a követelményérték.

A fajlagos hőveszteség tényező követelményértékére eddig megkülönböztettünk költségoptimalizált és közel nulla energiaigényű követelményszintet. A továbbiakban nem beszélhetünk már költségoptimalizált követelményszintről, ez a kategória megszűnik. Helyette a jelentős felújítások számára lesznek az eddigi költségoptimalizált szintnél is valamivel enyhébb követelmények, az A/V aránytól való függés továbbra is megmarad.

Fajlagos hőveszteség tényező követelményértékei jelentős felújítás esetén Fajlagos hőveszteség tényező követelményértékei jelentős felújítás esetén

Forrás: 3. melléklet a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelethez

 

A közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményszint elnevezésében megmarad és újépítésű épületeknél kell figyelembe venni, a vonatkozó határértékek azonban változnak. Az eddig a fajlagos hőveszteségtényező szempontjából közel nulla energiaigényű épületek számára könnyű épületekre szigorúbb, nehéz épületekre pedig enyhébb követelmények vonatkoztak. Az új követelmények most egységesek minden új épület esetében, és az értékük az eddigi két követelményszint között helyezkedik el. Tehát a “könnyű” épületek esetében a követelmények kissé enyhültek, míg a “nehéz” épületek esetében kissé szigorodtak.

Fajlagos hőveszteség tényező követelményértékei újépítés esetén 

Forrás: 2. melléklet a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelethez

 

Az összesített energetikai jellemző követelményértékei a fentiekhez hasonlóan módosultak, a jelentős felújításoknál némiképp enyhébbek, az újépítésű épületeknél viszont szigorúbbak lettek, a korábbi rendelet megnövelt energiahatékonyságú követelményeivel megegyező szintre léptek. Ezen a ponton további változás, hogy az új rendelet csak lakó és egyéb funkciójú épületet különböztet meg, a korábbi iroda és oktatási épületek kategóriája a továbbiakban nem értelmezett a rendelet szintjén. Az újépítésű lakóépületekre 76 kWh/m2év követelmény vonatkozik az eddigi 100 kWh/m2év helyett. Az egyéb kategóriájú épületeknél továbbra is referencia épület módszerrel kell meghatározni a követelményt. Az összesített energetikai jellemző fogalma pontosodott, az épület fajlagos nem megújuló forrásból származó primerenergia-igényét kell számítani a primerenergia átalakítási tényezők figyelembevételével.

fajlagos szén-dioxid kibocsátási határérték csak az újépítésű épületekre vonatkozik és értéke lakó épületeknél 20 kg/m2év, egyéb kategória esetén referencia épület módszerrel meghatározandó.

A fentieken kívül apróbb részletek szabályozásában is történt néhány pontosítás:

Pontosításra került a transzparens felületek nyári hővédelméről szóló rendelkezés, így az északi tájolástól 45°-val eltérő tájolású transzparens határolószerkezetek összesített sugárzásátbocsátási képességének nem szabad meghaladnia a 0,3-es értéket, ha a transzparens felületek területe eléri az épület alapterületének 8%-át. Tehát a követelmény alól csak a minimális ablakfelületekkel ellátott épületek kaphatnak felmentést. Eddig hasonló követelmény csak a gépileg hűtött terekre vonatkozott.

Az épülettechnikai rendszerek terén előírásra került az alkalmazandó csőhéj hőszigetelések referencia vastagsága, valamint a HMV-cirkuláció rendszerek kötelező beszabályozhatósága is. 300m2 alatti épületek esetén a cirkulációs hálózatban elfogadható a statikus beszabályozó szelepek alkalmazása is, de ajánlott és felette kötelező a termosztatikus beszabályzó szerelvények használata.

Az egyes energianemek megítélését alapvetően meghatározó primer energia átalakítási tényezők is módosultak némiképp: Az átváltási tényezők fosszilis tüzelőanyagok esetén 1,0-ről 1,1-re változtak, mivel a továbbiakban már nem a földgázt tekintjük referencia energiahordozónak. A biomassza esetén lehetőség van kedvezményesebb átváltási tényező – 0,6 helyett 0,2 – alkalmazására, amennyiben az korszerű tüzelőberendezésben kerül hasznosításra. A villamos energia váltószáma 2,3-ra csökkent, ami vagy a kedvezően változó energiamixnek köszönhető vagy további motivációt kíván nyújtani az elektrifikáció előremozdítására. Kikerült viszont a rendeletből a csúcson kívüli elektromos áram 1,8-as váltószáma, így a H-tarifa és a vezérelt áram esetén is az új, 2,3-as átváltási tényezővel kell számolni a jövőben.

A szakma jelenleg felkészül a november 1-től életbelépő változásokra. Akinek folyamatban lévő építési engedélyes vagy egyszerű bejelentéshez köthető ügye van, annak az októberi ügyintézést tudom javasolni, mert az új rendelkezések bevezetése némi átállási időt igényelhet a legtöbb résztvevőtől.

Kapcsolódó bejegyzések:

Amennyiben felkeltettem az érdeklődését és szeretne velem dolgozni, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:

Székhelyem Debrecenben található, de a munkák országos megoszlása miatt budapesti konzultációra is van lehetőség.